Dámsky horský bicykel: Ideálny zdroj pohybu

žena na horskom bicykli

Len málo krajín v strednej Európe je vhodnejších na horskú cyklistiku ako naše Slovensko. Karpatská panoráma poskytuje nekonečné množstvo možností, ako si oddýchnuť od každodenného života a „dať si do tela“. Majestátne výhľady, adrenalínové zjazdy, vôňa listov aj ihličia. Dámsky horský bicykel je jediný dopravný prostriedok, s ktorým môžete prežiť prírodu naplno. Nie je nič krajšie a zdravšie ako šport pod holým nebom. Hlava sa pri ňom perfektne vyčistí. Zostane len pocit eufórie. Vyskočte do sedla a nechajte sa pohupovať na vlnách lesných chodníkov. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o výbere dámskeho horského bicykla. 

Veľkosť bicykla

Poetický úvod máme za sebou, vrhnime sa teda na fakty. Jednou z vecí, nad ktorými pri výbere dámskeho horského bicykla nemôžete mávnuť rukou, je jeho veľkosť. Čo sa myslí pod veľkosťou bicykla? Nie sú to ani kolesá, ani výška riadidiel. Ako veľkosť bicykla označujeme výšku sedlovej trúbky, čiže rámu.

A teraz prichádza sklamanie. Áno, vieme, čo si hovoríte. Hneď na začiatku? No, bohužiaľ, ale zaslúžite si poznať pravdu. Vybrať dámsky horský bicykel nebude prechádzka ružovou záhradou. Neexistuje totiž žiadna univerzálne platná tabuľka, ktorá by vám povedala, že keď meriate 170 centimetrov, potrebujete rám o veľkosti 18 palcov.

Niekde sa namiesto palcov stretnete s centimetrami, milimetrami, alebo písmenami XS, S, M, L, XL.

Na internete nájdete takýchto tabuliek niekoľko. Líšia sa od výrobcu k výrobcovi, od bicykla k bicyklu. Vo všeobecnosti však platí, že ako žena pravdepodobne nikdy nebudete potrebovať bicykel s rámom väčším ako 21 palcov. Tu ale nabádame k opatrnosti. Veľkosť rámu treba prispôsobiť vašej postave (taktiež dĺžke nôh, ktorá môže byť aj pri rovnako vysokých ľuďoch rozdielna), ale aj typu jazdy, na aký chcete dámsky horský bicykel používať.

Nachádzam sa medzi dvoma veľkosťami, čo teraz?

V prvom rade si treba uvedomiť, že to nie je nič výnimočné. Netreba z toho robiť veľkú vedu. Popravde, len málokedy je definitívne jasné, aká veľkosť človeku sedí. To, že ste sa umiestnili kdesi uprostred, vám dáva možnosť výberu. Využite ju na 100 %.

Pokiaľ uprednostňujete ovládateľnosť bicykla a potrpíte si na pohodlie počas jazdy, menší rozmer rámu je tá správna voľba. Ak pri jazde radi podávate výkon a obľubujete dynamické šliapanie do pedálov, zvoľte väčší rám.

Hmotnosť bicykla

Hmotnosť bicykla pri jazde nehrá veľkú rolu. Reč je o rozdieli jedného či dvoch kíl. Problém ale môže nastať v prípade, ak s bicyklom radi cestujete. Nasadzovať ťažký dámsky horský bicykel na strešný nosič auta nie je med lízať. To isté platí o jazde do kopca. Fanúšičkam strmých výšľapov preto odporúčame kúpiť si ľahší bicykel.

Odpruženie bicykla

Zatiaľčo väčšina cestných bicyklov má odpruženie len minimálne, výrobcovia horských bicyklov z neho spravili hotovú vedu. Od kvality odpruženia sa potom, samozrejme, odvíja aj cena. Zvážte, nakoľko dáva terén vašim rukám a zadku zabrať. Odpruženie má svoje výhody aj nevýhody. Doprajte si čas na rozmyslenie a vyberajte poriadne.

Podľa typu odpruženia rozlišujeme dámske horské bicykle na:

Hardtail

Horské bicykle s Hardtail odpružením majú tlmiče nárazov len na prednej vidlici. Sú preto vhodné do ľahšieho terénu, ako sú poľné či lesné cestičky a menej strmé zjazdy. Hardtail bicykle sa v ľahkom kopcovitom teréne narodili. Majú nižšiu hmotnosť, vďaka čomu sú dobre ovládateľné a dá sa na nich jazdiť aj po meste. Vyžadujú menej starostlivosti ako Full Suspension bicykle, o ktorých si viac povieme v ďalšej kapitole. Taktiež sú lacnejšie, vďaka čomu sú obvykle prvou voľbou rekreačných cyklistov. V žiadnom prípade ale nenaznačujeme, že Hardtail bicykle sú vhodné len pre amatérov. Nájdete medzi nimi aj špičkové kusy určené pre skúsených jazdcov.

Full Suspension

Full Suspension bicykle majú okrem prednej vidlice odpružený aj zadný rám. Nič modernejšie zatiaľ cyklistický priemysel nepostretlo. Ruka v ruke s náročnou výrobou a drahými komponentami ide aj cena, ktorá vysoko presahuje cenu klasického Hardtail prevedenia. Taktiež treba počítať so zvýšenou údržbou a vyššími výdajmi za servis a náhradné komponenty. Oddaného cyklistu by ale takéto nepríjemnosti nemali odradiť. S Full Suspension bicyklom je zážitok neopísateľne intenzívnejší.

Zdvih odpruženia

Ak žijete v tom, že čím väčšie odpruženie, tým lepšie, zbystrite pozornosť. Zdvih odpruženia je výška, v ktorej medziach sa vidlica pri tlmení nárazov pohybuje. Uvádza sa v milimetroch a stanovuje ho dodávateľ. Full Suspension bicykle majú mieru odpruženia v rovnakom pomere na zadnom ráme aj prednej vidlici.

Niektoré bicykle majú funkciu uzamknutia pružiny, čo sa zíde pri zjazde z kopca.

Bicykle so zdvihom odpruženia od 100 do 120 milimetrov sú vhodné skôr na rekreačnú cyklistiku. Modely s odpružením od 120 do 180 milimetrov zvládajú už pomerne náročný horský terén. No a bicykle so zdvihom vyšším ako 180 milimetrov zvládnu prakticky všetko, od freeride až po downhill.

V čom sa dámsky horský bicykel líši od pánskeho?

Horská cyklistika je rok od roka populárnejšia. Už sa v lesoch nestretneme len s mladými mužmi, ale ľuďmi všetkých vekových kategórií a pohlaví. Tak sa dostávame k otázke, v čom sa líši dámsky horský bicykel od toho pánskeho? A je tento rozdiel natoľko výrazný, že by mal byť výberovým kritériom?

Odpoveď je jednoznačná. Áno. Rozdiel je v geometrii. Asi netreba otvárať učebnicu prírodovedy zo základnej školy, aby sme vedeli, že muži a ženy sa od seba fyzicky líšia. Ženy majú obvykle užšie ramená, kratšie dlane, trup aj nohy v porovnaní s mužmi a širšiu panvovú oblasť. Všetky tieto rozdiely vstupujú do geometrie horského bicykla.

Dámsky horský bicykel má užšie riadidlá. Dôvodom sú užšie ramená. Pri nesprávnej veľkosti riadidiel môže dochádzať k bolestiam chrbta. Hlavne pri dlhšej jazde. S telesnými rozmermi súvisí aj veľkosť a vzdialenosť brzdových páčok. Ženy majú spravidla kratšie dlane a prsty ako muži. Na pánskom bicykli by tak mohol pri brzdení vzniknúť problém.

Dôležitým faktorom pri výbere dámskeho horského bicykla sú pedále. Ich vzdialenosť je kratšia ako v prípade pánskych bicyklov, pretože ženy majú zvyčajne kratšie nohy. Rovnako ako v prípade veľkosti bicykla, ani tu nič nie je čiernobiele. Niektorým ženám vyhovujú pánske bicykle a niektorí páni by – hoci si to nepriznajú – radšej uprednostili dámsky model.

Asi najvýraznejším rozdielom medzi dámskym a pánskym bicyklom je tvar sedla. Dámske sedlo je kratšie a širšie, čím lepšie kopíruje tvar ženskej postavy. Tvar sedla by si ale nemal pri výbere bicykla ukrajovať všetku vašu pozornosť, dokonca ani jej väčšinu. Sedlo totiž môžete vždy vymeniť nezávisle od bicykla.

Naše tipy

Aby ste zbytočne neblúdili, zostavili sme pre vás prehľadný zoznam populárnych modelov dámskych alebo unisex horských bicyklov.

HORSKÝ BICYKEL ST 540 S MODRÝ 27,5″ ROCKRIDER

Dámska verzia tohto bicykla má jemnejšie odpruženie so 100 milimetrovým zdvihom, kratšie brzdové páčky, užšie riadidlá, kratší predstavec a pohodlné dámske sedlo. V prípade, že si ako žena vyberiete pánsky model, zvážte dokúpenie dámskeho sedla pre vyšší komfort.  Je to takzvaný Hardtail dámsky horský bicykel.

HORSKÝ BICYKEL ST 540 S MODRÝ 27,5 ROCKRIDER

HORSKÝ BICYKEL ROCKRIDER XC 100 29“ SHIMANO DEORE 1X11 ROCKRIDER

Tento bicykel je vďaka vzduchovému odpruženiu výborný aj do ťažšieho terénu. Má hliníkový rám a dva držiaky na fľaše. V tejto cenovej relácii je to naozaj extrémne výkonný stroj.

HORSKÝ BICYKEL ROCKRIDER XC 100 29'' SHIMANO DEORE 1X11 ROCKRIDER

HORSKÝ BICYKEL ALL MOUNTAIN AM HARDTAIL ROCKRIDER

Francúzsky bicykel s teleskopickou sedlovkou možno zbaviť predného aj zadného kolesa len jedným pohybom. Túto funkcionalitu určite ocenia nadšenci divokej jazdy, ktorí z času na čas utŕžia nejaký ten defekt.

HORSKÝ BICYKEL ALL MOUNTAIN AM HARDTAIL ROCKRIDER

HORSKÝ BICYKEL ALL MOUNTAIN FIFTY S ROCKRIDER

All Mountain Fifty S Rockrider je Full Suspension dámsky horský bicykel s odpružením prednej vidlice aj zadného rámu. Zdvih 140 milimetrov zabezpečuje plynulú jazdu aj cez náročný terén.

HORSKÝ BICYKEL ST 540 V2 MODRÝ 27,5″ ROCKRIDER

Vďaka špeciálne navrhnutej geometrii vás pri jazde na tomto bicykli nebude bolieť chrbát. Vďaka tomu, že má odpruženie len na prednej vidlici, spotrebuje na rovnom povrchu meej energie a je ľahší.

HORSKÝ BICYKEL ST 540 V2 MODRÝ 27,5 ROCKRIDER

Záver

Dámsky horský bicykel, to nie je len širšie sedlo. Rozdiel sa prejaví aj vo vzdialenosti brzdových páčok, pedálov, šírke riadidiel a tuhosti odpruženia. Predtým, než sa pustíte do nakupovania, si určite, na čo chcete bicykel používať. Drahší neznamená hneď lepší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.